NEWS & EVENTS
Alumni
Calendar
In the News
Newsletters
Parent Notices
Flyers
Press Releases

MIFFLIN CONGRATULATES
photo

The cast and crew of "Aida" for 15 nominations and nine awards at the 9th Annual YNOT Awards:
Most Memorable Overall Production: Governor Mifflin, "Aida"
Most Memorable Lead Actor: Riley Pearson
Most Memorable Supporting Actor (tie): Quinn Corcoran
Most Memorable Female Solo Vocal (tie): Cecilia Cooper, Candace Ebersole
Most Memorable Small Group Performance: Governor Mifflin, "Aida"
Most Memorable Duet Performance: Candace Ebersole, Riley Pearson
Most Memorable Chorus: Governor Mifflin, "Aida"
Most Memorable Production Number: Governor Mifflin, "Aida"
Most Memorable Featured Male Vocal: Quinn Corcoran

The following high school Students of the Month for March 2013: senior Adam Good, junior Samjeris Victor, sophomore Natasha Moser and freshman Tucker Garner.

Sophomore Andrew Przyjemski, who placed second in the Instructables "Make to Learn Youth Contest." To see Andrew's entry, click here.

Career Center Students of the Quarter (nominated in their respective programs):
Elizabeth Garcia - Advertising Art and Design Technology
Randy Glahn - Automotive Collision Repair Technology
Zachary Griffiths - Graphic Imaging Technology
Charlotte Gutierrez - Health Occupations
Zachary Guzanowski - Electronic Technology
Elizabeth Heckman - Occupational Child Development
Lucy Karanja - Communication Media Technology
Dana Magee - Painting and Decorating
LizMary Mejia-Julio - Culinary Arts

    To the following art students who placed at the Berks County Art Show:
    Ninette Benitez Guadalupe- 1st Place - Calligraphy
    Emily Walker - Honorable Mention - Pastels
    Alaina Nawa - Honorable Mention - Ink Drawing
    Emily Yanuskiewicz - Honorable Mention - Tempera

    2013 Honor Society inductees:
    Seniors: Cecilia Cooper, Jerid Cullum, Amelia Deibler, Brianna Maiatico, Gregory Zelinske

    Juniors: Wyatt Behringer, Erin Bleacher, Harley Burgis, Sian Carter, Jessica Chernich, Abigail Chudnovsky, Meredith Conrad, Alexander Cortellessa, Kassandra Curtis, Kurt DeLeon, Jonas Fiant, Maison Fioravante, Stephanie Frederick, Travis Gilbert, Gabrielle Haas, Jenna Hartman, Brandon Heagy, Tyler Hill, Caroline Kallos, Virginia Kantner, Amanda Kline, Amelia Kowaleski, Alec Kriebel, Alexandra Kummerer, Whitney Lapic, Rachel Lombardo, Sean McCoy, Allison Mueller, Emily Pacifico, Cassandra Price, Arie Reichardt, Natalie Reigner, Craig Schlouch, Jessica Seisler, Darsol Kerneau Seok, Matthew Shermot, Daniel Sinclair, Casey Snyder, Johanna Swoyer, Thomas Tran, Madison VanPelt, Samjeris Victor, Daneen Walmer, Andrew Wasmuth, Austin Woodworth

    Top finishers in the Reading-Berks Science & Engineering Fair on March 14:

    Ji-hann Hong - Chemistry
    Andrew Przyjemski - Engineering
    Christopher Leinbach - Math/Computers
    Whitney Lapic - Zoology
    Marlin Thomas - First place, Junior Division

    The following high school Students of the Month for February 2013: senior Thomas DePaul, junior Wyatt Behringer, sophomore Falyn Austin and freshman Olivia Dennis.

    The following students who placed in the "Stay Away From Strangers Poster Contest" sponsored by Crime Alert Berks County. There were more than 200 entries from across Berks County. Jordyn Krzyzanowski, a student at Mifflin Park Elementary School won second prize; Ricardo Torres, a student at Governor Mifflin Intermediate School, won third prize.

    Maison Fioravante, whose black and white photograph entitled "Absence and Presence" placed second in the Southeast District Festival of the Arts Women's Club Art Contest.

    Francesca Lisa, who placed third in the second grade category for the Young Poets 2013 Contest. She will be recognized during a ceremony at the Miller Center in Reading on May 2.

    Congratulations to Michael Lipich for his third place finish in Extemporaneous Speaking at the ADFL National Qualifier Tournament on Saturday!  Michael's finish qualifies him to represent Governor Mifflin at the NCFL Grand National Speech and Debate Tournament in Philadelphia in May. 

    AUBREY HOFFERT for winning second place in the overall Fine Arts (Grades 10-12) category during the Women's Club County Festival of the Arts juried exhibition. Congratulations also to the following students who received recognition:

    • Student Color Photography
      Living Things: Samantha Kahres "Summer Days" - 3rd Place
      Still Life: Samantha Kahres "Gone Swimming" - 2nd Place
      Scenic: Emily Walker "Escape" - 2nd Place
    • Student Black & White Photography
      Living Things: Heather Bruno "Radiant" - 3rd Place
      Still Life: Maison Fioravante "Absence & Presence" - 1st Place (to be featured in the Southeast District Competition at the Wyndham Gardens Hotel in Exton, PA on March 23)
      Scenic: Maison Fioravante "New Hope at Night" - 2nd Place

    The following music students who received awards from the Reading Musical Foundation on March 3: Jonas Fiant, Carly Kuriger, Grace Kathryn Smith, Max Magrowski, Alex Coldren, Sumitra Jagadesan, Brandon Buterbaugh, Daniel Bright and Marlin Thomas.

    Seniors CASEY SNOOK and SCOTT WRYE for earning top honors in the SkillsUSA District Competition. Snook won 2nd place in the Graphic Communications division and Wrye won 2nd place in the Power Equipment Technology division.

    The following BCTC Students of the Second Quarter:

    • Nathan Klein - Protective Services
    • Dustin Guigley - Welding Technology
    • Corrin Lee - Advertising Art and Design Technology
    • Timothy Moll --Heating, Ventilation and Air Conditioning/Refrigeration
    • Randy Glahn - Automotive Collision Repair Technology
    • Zachary Griffiths - Graphic Imaging Technology
    • Tiffany Swarmer - Health Occupations

    Senior GABRIELLE BROWN, junior CASEY SNYDER, sophomore ENGLISH DAWSON and freshman JULISSA BROWN for being selected high school students of the month for January 2013.

    Alex Pfisterer for breaking the 2008 school record in the 6-dive event with a score of 299.25, and Gabriella Johnson for breaking the 2002 record in the 100m breaststroke event with a time of 1:09.24.

    The following high school art students who took top honors in the Mohnton Women's Club Art Contests:

      • Grade 9 Art: 1st place - Kyra Snyder, 2nd - Morgan Reber, 3rd - Alex Goshert
      • Grades 10-12 Art: 1st place - Aubrey Hoffert, 2nd - Emily Walker, 3rd - Alaina Nawa
      • Photography 1st place winners:
        Samantha Kahres - Living Things in Color, Still Life in Color
        Emily Walker - Scenic Color
        Maison Fioravante - Still Life (B&W), Scenic (B&W)
        Heather Bruno -- Living Things (B&W)

    The following high school art students whose work was accepted into the Yocum Institute Juried Exhibit on display from January 27-February 10:

    • EMILY ARNDT (Berks Art Alliance Award winner)
    • NINETTE BENITEZ (Honorable Mention)
    • GARRETT FOREMAN
    • ALEXANDRA KUMMERER
    • HANNAH MANSELL
    • STEPHANNIE MARTIN
    • ALAINA NAWA
    • HANNAH SCHULTZ
    • DAVID SUCHOZA
    • EMILY WALKER

    Senior STEPHANIE MARTIN, junior EMILY PACIFICO, sophomore MEGAN BUTTERWORTH and freshman LUKE MYERS for being selected the high school students of the month for December.

    The following FBLA members who received honors at the Regional Conference on December 19:

    • KEVIN MYERS - 1st Place in Business Math. Kevin qualified for the state competition in April and was elected Region 8 Secretary for the upcoming year.
    • STEPHANIE FREDERICK = 3rd Place in Impromptu Speaking
    • WHITTANY HECKMAN and CARLY BARBOUR - 4th Place in Business Ethics (team)
    • MADELEINE BALESTRIER - 4th Place in Hospitality Management
    • FATIMA ODEBISI - 4th Place in Intro to Business Communications
    • ALEXIS BUTTERWORTH - 4th Place in Job Interview

    Senior ANDREW LESKO, junior JESSICA CHERNICH, sophomore ERIK MOCK and freshman LUCAS GARNER for being selected the high school students of the month for November.

    The following BCTC Students of the 1st Quarter:

    • MICHAEL LUBIC - Advertising Art and Design Technology
    • TYLER STRUNK - Carpentry
    • JILLIAN LYON - Cosmetology I
    • ZACHARY GUZENOWSKI - Electronic Technology
    • SETH BEDNAR - Graphic Imaging Technology
    • SCOTT WRYE - Recreational and Power Equipment Technology

    High school Speech and Debate team members JELISSA ANDERSON and CULLIN COURTNEY on their fifth place finish in Novice Public Forum Debate at the James Langan Memorial Tournament.

    Senior ANNIE HERMAN, junior ABIGAIL CHUDNOVSKY, sophomore EMILY ARGENTATI, and freshman TAYLOR MERVINE for being selected the high school students of the month for October.

    Senior MARY SZURGOT for being selected as one of the eleven finalists for the United States Senate Youth Scholarship. Szurgot will travel to Harrisburg on November 17 for the final interviews.

    The VARSITY FOOTBALL TEAM for winning their third consecutive BCIAA Section 1 championship on November 2.

    The GIRLS VARSITY SOCCER TEAM for becoming District 3 AAA champs on November 3.

    The GIRLS and BOYS WATER POLO TEAMS for placing fourth and fifth in States, respectively.

    The GIRLS CROSS COUNTRY TEAM for placing 9th and senior TESSA MUNDELL for placing 11th in the State Cross Country Meet in Hershey.

    The members of the GM Age Group Girls Water Polo Team who won the Pennsylvania Middle School Water Polo League Championship in October.

    The high school boys and girls CROSS COUNTRY TEAMS who both captured their third straight Berks County championships after winning the Berks Conference Run on October 17 at Kutztown University.

    Seniors STEPHANIE MARTIN and CONNOR MCGOWAN who were voted the 2012 Homecoming Queen and King.

    Senior ALEXIS ANDERSON, junior NINETTE BENITEZ GUADALUPE, sophomore JAN JOHNSON and freshman TALIA HEINLY for being selected high school Students of the Month for September 2012.

    Junior SIAN CARTER for being named the first Berks County Scholastic Poet Laureate by Reading Area Community College.

    We welcome your submissions for this page!

    Click here to submit accolade information (max 100 words). Please provide your announcement exactly as you want it to appear.

    All submissions will be posted at the discretion of the District. Submitting an accolade does not guarantee approval. Submissions will be posted immediately after approval.

 
  GOVERNOR MIFFLIN school district  
  home | viewing recommendations | disclaimer | credits | contact  
 

copyright © 2014 GMSD. All rights reserved.